Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
81.
 
 

A v čekárnách na nádraží najdete snad hodně drasticky na obraze vymalovanou takovou srážku vlaku s automobilem a jako doprovod té ilustrace přečtete si statistická data, kolik se takových neštěstí na drahách stalo. Ale pod tím vás zase třeba pozve jiný plakát praktických společností, abyste se dali pojistit pro případ úrazu a t.d. Tedy opět "business".

Menší městská nádraží mají v úřadovně často jen jediného "agenta". A někdy ho tam ani nenajdete. Doprovázel mne v Praze v Nebrasce tamější pan farář, P. Martin Bogár (bývalý kaplan v Rožnově) na nádraží. Vejdu dovnitř nádražní budovy, abych si koupil lístek. Ale u pokladny nikoho, ačkoliv vlak už měl každou chvíli dojet. Vracím se k panu faráři s tázavým pohledem, co to má znamenat. On se ohlédne a už je "doma". Pan přednosta stanice hrál opodál "baseball" (čti bejsbol - míč) s kamarády, kteří tu čekali s nákladními auty na zboží. Obsloužil nás a pak zase klidně se dal do hry, než přijel vlak. Míč, kožené rukavice, pořádnou palestru - to myslím, v Americe dávají klukům hned po narození do vínku; tak je srostlý s životem mladých i starých ten sport. V největších vedrech, kdy slunko přímo pražilo, vydrželi "baseballáci" celé hodiny na žhavém písku svého cvičiště závodit ve hře. Až jsem jim záviděl té otužilosti.

II.

Kdo se podívá na mapu Spojených států severoamerických, vidí, že jižní Texas na př. blíží se svojí zeměpisnou polohou horkým krajům středního Egypta. Vysoká teplota letní je mírněna na pobřeží příjemným mořským vánkem. Hůře však pociťují dusné vedro kraje ve vnitrozemí a nízko ležící. Tam se Vám chtějí na kůži dostat kromě žhavých paprsků slunečních, které vám vynucují bohaté krůpěje potu, také ještě drobní moskyti (komáři) a všelijaká žíznivá žóžel, proti níž jsme často bezbranní. Neboť ty pěkně pomalované vějíře, jimiž banky a obchodníci podělují celý texasský venkov, aby jich i v kostele užívali (i do zpovědnic mně podala milosrdná babička takový vějíř) jsou sice dobrými k ovívání, ale před drobnými komáry vás neuchrání. Ti napadají zrádně zezadu - a zpívají vám ještě jako na posměch nejvyšším tenorem kol uší, až vykonali už svoje jedovaté dílo.

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

81          82          83          84          85          86          87          88          89          90


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz