Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
88.
 
 

plachtový stan, pod jakými své prázdniny prožívají zde celé městské rodiny. A "Room for touristes" zůstávají prázdny.

Majitelé dobrých aut a kapes, naplněných dolary, věnují se i celý měsíc ještě cikánštějšímu životu. Ti nemají stání, až se dostanou někde za mexické hranice. To je teprve pro ně země pravé svobody. Proč? Ujíždějí ze země prohibice za dobrým pivem a whiskou. A tou jim za dolary poslouží třebas i Mexikání.

V Americe necestují toliko lidé, ale i domy. Když jsem jako malý chlapec čítával v kalendářích, že v Novém světě dovedou přestěhovat i domy, zdálo se mi to být nemožným. Viděl jsem přece, jak stavěli náš dům. Z jakých všelijakých kusů kamení dělali základy a zdi. Věřil jsem, že mistr Lecián dával dobrou maltu, aby držela, ale přece jsem si nemohl představit, jak by mohli začít těmi zdmi hýbat, aby se neporoučely. Později jsem na takové problémy zapomněl. Až jednou v Clevelandě. Jdu do kostela a vidím, jak připravují v naší ulici celý dům k stěhování. Vyzvednou ho nejprve, podloží trámy a posadí na dlouhé nápravy kol - a vezou na jiné místo. Ovšem jsou to domy dřevěné, které spočívají jen na zděných nebo kamenných základech. Ale americká technika se nezastavuje ani před velikými paláci a kostely - hýbe i těmi, jak jsme měli později příležitost vidět v Chicagu. V Galvestone nám ukazovali, jak museli některé domy zděné, ba i vysoký tamější dóm, o několik střevíců zvednout, když po hrozném cyklonu chtěli nízko položenou část ostrova uchránit od nových mořských zátop. A můj hostitel v Clevelandě Rev. Tomášek sám se chystá, že přestěhuje svoji faru o několik bloků dál na lepší místo, až dráha vykoupí osadní pozemky pro svoje účely.

Smutnější, než taková dobrovolná stěhování bývají násilná stěhování, která v některých krajích amerických provádí větrná smršť zvaná cyklón. Odnese celé domy, ba někdy jakoby je v půli rozřízla: půlku odnese, půl nechá stát. Nejhroznější taková smršť, spojená s přívalem moře, zničila před lety (roku 1900) krásné město Galveston, ležící na ostrově u břehu texasského a vyžádala si nesčetných obětí na lidských životech.

Kraje, kde cyklony častěji přicházejí, pamatují už předem na záchranu. Sestřičky ve Wichita Falls mě ukazovaly dobře ukrytou betonovou chodbu v zemi, kam před cyklonem zabezpečují své školní děti.

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

81          82          83          84          85          86          87          88          89          90


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz