Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
87.
 
 

Proč? Prý to přijde podnikateli takto laciněji! Farmáři nechtěli mu za dřevo dát jeho vysokou cenu a proto ty desky raději spálí. Tvrdý "businessman" (obchodník), který i "storu" (obchůdek se sodovkou, ovocem a jinými potřebami pro dělnictvo) u budované přehrady dal do "rentu", aby zbohatl na žíznivých Mexikánech.

Když jsme se vraceli od přehrady domů, dělali krajané "vtipy", že do tří let bude u jezera hledané výletní místo a že na těch svazích v okolí bude stát věnec letních vil olejových boháčů. Pak oživnou i pusté "breaks".

Prozatím jsme předjížděli svým autem jen drkotající vůz nadkrytý děravou plachtou, na němž tím krajem putovala osmahlá rodina se vším svým majetkem, rozvěšeným i po bocích vozu. "

"To je americký prairieschooner", (t.j. prérijní skuner, koráb), upozorňovali mne krajané.

"A kam jedou ti lidé?"

"Od severu Texasu na jih a potom zase zpět. To jest jejich zaměstnání"

Tedy jakýsi druh našich cikánů nebo komediantů. Jindy však byste se zklamali důkladně, kdybyste chtěli hned všude vidět cikány. Vezl mne krajan Pokorný z Buffalo k Niagáře. Nápisy cestou zněly hodně indiánsky. Vždyť sama slavná Niagára je prý původu indiánského. Vlastně prý by se mělo říkat, jak mně vysvětloval náš věrný americký ochránce, pan redaktor Hynek Dostál Mi-a-gara, t.j. voda, která hřmí. Po obou stranách pěkně dlážděné automobilové cesty všude nápisy: Rooms for touristes (t.j. byty pro turisty). A silnice se skoro auty netrhla a u Niagary jich plno. "Nadbytek bytů", zdálo se mně, že slyším volat z těch nápisů z obou stran silnice a celá její 32 km délka ukazovala přece spousty turistů. Jak to srovnat?

"Podívejte se velebný pane tam, na tu louku," upozorňuje mne krajan a hned zase: "podívejte se tam mezi ty stromy."

Jakýsi cikánský tábor na první pohled. Začmuzený kotel na mýtině jako v Bognerově "Cikánské pomstě", když ji hrají v přírodě a kolem něho rozházené dřevěné boudy, dva kroky dlouhé a krok široké. Kdyby to byla zahrada, myslil bych si, že v nich hlídají ovoce. To jsou však svobodné obce turistů a prázdninových kolonií. Nestojí o výstavné, měšťácké vily se vším komfortem, chtějí žít prostě ve volné přírodě. Jinde zase sjíždí ze silnice na louku autuomobil, napěchovaný živobytím. A za chvilku uvidíte u auta "cikánský"

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

81          82          83          84          85          86          87          88          89          90


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz