Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
5.
 
 

Podél stěn a u kamen stály pevné lávky na sezení a pod stropní modrou linkou visely na stěnách obrazy svatých s křížem uprostřed. Na těžký trnožový stůl, k němuž jsme si obyčejně při jídle přistavovali lávku, nesměli jsme nikdy vystoupit, poněvadž na něm spočinul při zaopatřování staříčka (který zemřel cholerou roku 1866) Chléb života, a také náš chleb vezdejší - v podobě mohutného pecnu - míval na něm čestné místo. Proti dveřím u nejdelší stěny tísnila starou i novou almaru po obou stranách dvě vysoko ustlaná lůžka; s jejich ustláním jsem často při úklidu vypomáhal mamince. V koutě za kamny zbylo ještě kousek místa pro menší skříň a pro kolébku. Třetí lůžko u vchodu do jizby koupil tatínek, když jsme dostali na byt vojáka, dragouna z místní posádky. Staromódni "truhly" měla maminka ve zvláštním oddělení na vrchní komoře; tam ukládala předevšim své hanácké fěrtochy, lajdíky, lipščáky (šátky na svázání hlavy), vlňáky a sváteční šaty.

U jizbových schodků v nízké předsíni udržoval vodní pohotovost objemný "štandl" (dřevěná velká nádoba) a v prostranném záhybu stěny ode dvora se ve tmě ztrácel starý "mandl", zatížený vždy těžkými kameny. Více světla vpouštěly do síně dveře ode dvora, jimiž se po několika schodcích sestupovalo na krytou náspu; odtud byl přístup do stájů a chlévů a přechod i na náspu staříčkovu. U vnějších schodků do síně konala dobrou službu nižší dřevěná branka, když zústávaly v létě dveře otevřeny.

Čtvercový dvůr starého gruntu uzavírala staříčkova chaloupka (tak jsme říkali výměnku) a vysoká vrata, jimiž probíhala dále cesta ke stodole. Zahrádky za výměnkem užívali staříčci - a my, chlapci, pro něž tam nedosti rychle zrály sladké pražanky, svůdná sklenná jablka a na slunné zdi výměnku a v umělém révovém loubí - střapce zlatých hroznů. Obávané konkurenty jsme měli jen ve vosích hejnech, zahnízděných pod okapem chatrných vepřovicových zdí chlévů. V oplocene části zahrádky pěstoval staříček pestré a vonné kvítí hanácké, jako hřebíčky, slunéčka, rendlíčky, pivoňky, svlačce, karafiáty, slezové i šípkové růže, máří list, boží dřevec a jiné, ale také trsy křenu, hlávkový salát, okurky, dyně, kmín, kopr, mák, zelí pro domácí kuchyni.

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

1          2          3          4          5          6          7          8          9          10


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz