Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
45.

 

V Terezíně na vojně

Válečná náhražka dovolené

Motto: Z dopisu přítelova. "Přijeď se podívat!"

Ve večerní chvilce oddechu zlehounka vešel. Měl na sobě šedou uniformu mezinárodních distinkcí, ale výmluvnost agenta, obchodujícího válečnými náhražkami.

"Jsem zprostředkovatel nejrychlejší dovolené," představoval se líbeznou řečí, jež jako růžový sen lichotila mysli a mířila přímo v nejskrytější kout srdce, kde se tají horoucí přání ani nevyslovená. A přitom se zdál být i výborným psychologem.

"Neračte se namáhat," přerušuji svůdný tón jeho výkladů," a i kdyby sebevíc rád, nemohu se bez vážnějšího důvodu ani zmínit o dovolené teď, kdy právě je cestování silně omezeno. A na slepo - však rozumíte, to příteli teprve naprosto nejde!"

"Ale což pane," s úklonou namítá neznámý dobrodinec, "což když Vám řeknu, že je Vaše dovolená už zajištěna, ba že na ni máte dokonce již předplaceno!"

A k mému úžasu vytahuje z tašky skutečnou stvrzenku předplatného v samých poštovních známkách potištěných jmény Tučína, Kyjova, Jevíčka, Zašové, Zubří, ale nejvíce Valašského Meziříčí a Krásna. Jak odolat? Maršruta zněla však jenom do Meziříčí. Pokoušel jsem se tedy vyjednat zastávku nejprve v Moravičanech u dobrého Msgra Františka Gilliga, mého bývalého faráře ve Valašském Meziříčí, nepřipustil jí. Potom v Olomouci k bratru Toníkovi dlouho mlčícímu - zamítl rovněž. Konečně aspoň v Přerově s odbočkou k mamince - ale tam prý jezdí jenom vozy nákladní - a my pojedeme bleskovým autem.

"Dvě budou pouze minutové zastávky," rozhoduje lakonicky, "V České Třebové a na zákrutě v Hulíně!"

"Kdyby to aspoň bylo v Břestě," odvažuji se ještě z lásky k příteli P. Evženovi Dlouhému (tehdy kaplanu v Břestě) šeptem smlouvat. Nadarmo!

"Buď a nebo!" resolutně končí programovou debatu.

Budiž tedy! Na den sv. Františka večer měli jsme vyjet. Ale v poslední chvíli málem by bylo ze všeho sešlo. Považte jenom, toho zklamání! Náhražková dovolená smí trvat nejdéle 30 minut i se započtením obou cest auta a pak pojedeme na zapřenou - inkognito a já musím zachovat naprosté mlčení.

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

41          42          43          44          45          46          47          48          49          50


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz