Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
34.

 

Kaplanem ve Valašském Meziříčí

(1907 - 1925)

Velká duchovní správa ve farnosti valašsko-meziříčské, kam jsem přišel po tříletém skoro pobytu na Němcích 19. dubna 1907, byla širokým polem kněžské práce s dobrou školou života. Pan děkan P. František Gillig měl své kaplany upřímně rád a meziříčská fara byla tehdy opravdu duchovním centrem Valašska. Na faře byla redakce katolického týdeníku "Noviny zpod Radhoště", který dodnes vychází - už 43. rok a který za redakce tehdejšího kaplana P. Eduarda Kavana vedl katolický tábor Valašska v obranném, kulturně-náboženském a politicko-sociálním boji proti pokrokářské frontě.

Valašsko si hned tehdy vybojovalo čestně svůj kulturní zápas tak, že poválečné otřesy nenašly na něm vážnějšího ohlasu. Třídění duchů už bylo hotovo.

Poprokářská inteligence měla k dispozici veliký aparát tiskový i agitační, vedení katolické se opíralo jen o věřící lid a jeho kněžstvo, které díky Bohu rozumělo znamením doby. Zevnější politický zápas mířil nejen na mocenské pozice dotud katolicky konservativního Valašska, nýbrž zasahoval hluboce kořeny světového názoru katolického. O tom svědčila téměř každá schůze, každá debata po přednáškách, konaných v městech i dědinách valašských, to bylo jasno i novinářských článků nekatolického tisku.

Do toho duchovního proudění uvedl mně můj příchod do Valašského Meziříčí. Jestliže jsem mohl dotud v Bílovci a Kujavách použít své volné chvilky k studování unijních otázek a literatury - za první svůj kaplanský plat jsem si objednal ruský bohoslovecký měsíčník pravoslavný "Bogoslovskij věstnik" a "Hergenrotherove Fobia" s prameny, jestliže jsem mohl tu a tam literárně spolupracovat na poli unijním, v Meziříčí jsem se stal hned jako kaplan členem redakce "Novin zpod Radhoště" a zaučoval se do potřebné spolupráce perem i v této širší duchovní správě Valašska.

Byla to těžká práce, ale nebyla bez užitku. Apologie katolické církve v novinách a ve veřejném životě nutila nás k hlubšímu studiu různých akutních otázek, byla předmětem domácích večerních besed v I. kaplánce, přiváděla nás ve stálý živý styk s lidem nejen z farnosti,

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

31          32          33          34          35          36          37          38          39          40


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz