Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Aktuality a zajímavosti z poslední doby:

V dubnu 2003 jsem zprovoznil první verzi svých stránek. Od té doby mne kontaktovalo mnoho lidí a dodnes se ozývají nositelé příjmení Jemelka a Jemelík z celé republiky, ale také ze Slovenska a dokonce i z Ameriky. Potomci Františka Jemelky, který emigroval v roce 1870 do USA a usadil se v Texasu, navštívili v roce 2003 Českou republiku a přijeli se podívat i do Jezernice, kde se jejich předek narodil. Píší také lidé, kteří se zajímají o své předky a našli zde informaci, která by je mohla zajímat přesto, že nemají s naším rodem nic společného. Spolu s nově získanými poznatky z archívů a různých jiných zdrojů tak mohou být stránky průběžně aktualizovány a doplňovány o nové dílčí informace.

Nyní po sedmi letech jsem připravil novou verzi webu s některými novými prvky. To, co je vidět na první pohled je nový vzhled. Co je vidět ještě dříve, je nová adresa stránek - jemelkovi.cz - jednodušší, kratší a snáze zapamatovatelná. Co vidět není, je změna poskytovatele hostingu. Jedním z důvodů, proč jsem se pustil do tvorby nových stránek, bylo to, že původní poskytovatel začal na stránky celkem necitlivě vkládat reklamy. Díky změně hostingu se již reklamy na stránkách objevovat nebudou. Na nových stránkách je zachována většina původních informací, přibyla řada nových a další jsou ve fázi zpracovávání. Částečně byla změněna struktura stránek, některé sekce byly přepracovány a rozšířeny a úplnou novinkou je Návštěvní kniha.

   
Co je tedy nového?

Zajímavý je příběh Raimunda Jemelky, narozeného ve Lhotě u Lipníka. Osud jej nasměroval do jižních Čech, kde se oženil a usadil se jako sládek městského pivovaru v Milevsku.

V sekci Rodopis byly přidány vesnice Jezernice, Slavíč, Hrabůvka, Týn nad Bečvou, Dolní Újezd, Trnávka, Hradčany, Domaželice, Klokočí, Radvanice a Loučka.

Jak se soudilo za minulého režimu dokládají osudy rolníků, kteří nechtěli vstoupit do dobrovolně vznikajících JZD. Byli označováni jako "Kulaci a vesničtí boháči" a odsouzeni k několikaletému vězení a ztrátě veškerého jmění.

Zásluhy na vzniku naší První republiky mají legionáři, kteří se účasnili bojů na zahraničních frontách. Své zážitky z ruského zajetí během I. světové války zapisoval do svého deníku Františka Jemelka ze Sušic. Popisuje putování českých legionářů přes celé Rusko a Čínu do Vladivostoku a jejich návrat po moři zpět do vlasti.

Velmi zajímavé čtení nabízí Vzpomínky na dětství a životní pouť Msgre. Františka Jemelky.

Obraz starých časů před stopadesáti lety zachytil ve svých vzpomínkách jiný František Jemelka ze Sušic.

Osudový příběh ostopovického mlynáře Josefa Jemelky, po němž byla pojmenována Jemelkova ulice v Brně.© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz