Z dějin jednoho rodu


 
                                               300 let rodu Jemelka - Jemelík s kořeny v Sušicích a okolí
 


Vzpomínky Msgre. Františka Jemelky


Předchozí strana  
94.
 
 

z nějaké koleje sochu za sochou, vážně, pietně. Schválně jsem čekal, až dojdou k soše P. Marqueta - jesuity, který je tu zvěčněn v řeholním taláře, s růžencem za pasem. Ale nikde na tváři ani stín úsměšku. A jistě to nebyli katolíci. A zase jsem si vzpomněl na tuto americkou svobodomyslnost, když jsme z Kapitolu zašli do protější kongresní knihovny (Library of Congres). Nádherná budova, vnitřek mramorem se skvěje, výplně oblouků tvoří krásné malby a na hořejší ohradě kruhovité galerie jsou postaveny zase umělecké sochy: Velikáni světových kultur jsou tam rozestaveni a mezi nimi i sv. Pavel. Ne, Amerika dosud nezná naší protikatolické idiosinkrasie (= chorobné nenávisti).

V čítárně kongresní knihovny jsou vyloženy noviny a časopisy různých řečí. Prohlížím si přihrádky. Zrak utkví radostně na nápisu Bohemia. Tedy přece! Dychtivě vytahuji z přihrádky jediný tam ležící exemplář. Má pěkný titulní obraz. Čtu podpis: Preces infatiles - španělsky. To tedy není naše, to je obrázková revue španělská, vycházející na ostrově "Habana Cuba".

Do Bílého domu pana presidenta jsme se už nedostali, jen zvenčí se naň podívali. Je pěkný, řekl bych občansky pěkný a vzbuzuje více důvěry k hlavě státu, než evropské "Hofburgy". A Američané jsou pyšní na tuto svoji demokracii a na svůj hvězdnatý prapor, v němž vidí ztělesnění své veliké státní myšlenky. V den zdobení hrobů vzplál tento prapor všude: na stožárech, budovách, autech, v rukou dětí i na hřbitovech. Za krátké dva dny jsme ve Washingtoně viděli dosti a nezakusili ani slibované drahoty.

Že je Washington centrem Spojených států, poznali jsme i na zpáteční cestě. Každou hodinu jezdí tu expresní vlaky šílenou rychlostí hlavními směry. Byli jsme proto za chvilku v Baltimore. Po rychlé prohlídce města zase bez zastávky za chvilku jsme dojeli do Filadelfie a konečně do New Yorku, kde už nás čekali milí přátelé, krajané.

New Yorský Babylon Vám už popisovat nebudu. Pohled z Municipal-Buildingu, tehdy nejvyšší budovy města, asi o 65-ti poschodích je závratný. Vidíte před sebou opravdu lidské mraveniště, vybudované úžasnou technikou na příznivé zátoce moře a na březích hluboké řeky Hudsonu (Hudson River). Tu ve slovenském kostele Sv. Jana Nepom. jsme končili své apoštolátní poslání

 
 

Další strana          
1 - 10    11 - 20    21 - 30    31 - 40    41 - 50    51 - 60    61 - 70    71 - 80    81 - 90    91 - 100   

91          92          93          94          95          96          97          98


Zpět na
Zajímavosti, vzpomínky, cestopisy, osobnosti ...


© 2010, Sušice u Přerova, Karel.Jemelka@seznam.cz